Svátky – nerovnoměrně rozvržená pracovní doba

Účel

V tomto článku se můžete dočíst vše ohledně nastavení a doplnění svátků, práce s DP a RP ve svátek a možnostech nastavení v systému pro plánování směn – ShiftMaster.

Práci ve svátek právně upravuje § 115 Zákoníku práce.

§ 115 Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek

Za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Obecně se práce ve svátek vypočítává takto:

Hodiny_rozdeleni

Definice svátků

Dle ZP jsou svátky dny pracovního klidu, seznam můžeme doplnit buďto ručně nebo automaticky. Doplňují se v Plánování –> Základní definice –> Svátky.

 

Plánování –> Základní definice –> Globální nastavení – příplatky

Zrušená práce ve svátek pro směnaře – předpokládá se, že jde o překážku na straně organizace, jinak řečeno, že pokud má zaměstnanec ve svátek plánovanou směnu, tak na ni nastoupí (RP) a jsou mu započteny odpracované hodiny ve svátek.

  • Započítávat (doporučeno)

Jedná se standardní nastavení zrušení práce ve svátek pro směnaře. Jestliže je zaškrtnuta tato volba, zaměstnanci, ať už v RP má směnu či nikoliv, se SALDO NEKRÁTÍ. Směna v DP je stejná jako v RP (D2P a fond = 12 hodin). V tomto případě se bude zaměstnanci počítat 12 hodin odpracováno ve svátek – viz obrázek. (nemusíme volit ÚPRAVU HODIN VE SMĚNĚ).

Jestliže je v DP delší směna, než v RP (nebo ji v RP zkrátíme), SALDO se opět nezmění -> hodiny se rozdělí.

  • Započítávat jen v pracovní dny (po-pá)

V případě této volby program rozlišuje všední dny a víkendy. Pokud má zaměstnanec v DP plánovanou směnu na svátek, který je ve všední den, ale neodpracuje ji, saldo se standardně nemění.

Pokud má ovšem zaměstnanec v DP plánovanou směnu na svátek, který vychází na víkend, ale neodpracuje ji, saldo se krátí.

  • Nezapočítávat

Toto nastavení nebere v potaz všední dny a víkend. Pokud má zaměstnanec v DP plánovanou směnu, jež vychází na svátek a reálně ji neodpracuje, saldo se vždy krátí.

 

Další nastavení svátků

Nyní si v programu můžeme zvolit nastavení pro zrušenou práci ve svátek pro nerovnoměrný provoz také zvlášť u každé činnosti. Do nastavení se dostaneme z Plánování -> Základní definice -> Činnosti. Tam můžeme u každého typu činnosti nastavit vlastní nastavení nebo ponechat dle globálního nastavení – viz obrázek níže.

Celý článek ve formátu PDF zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a informace, SW produkty, SW ShiftMaster se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.