Přechod letní/zimní čas

Účel

Členské státy EU zavádějí letní čas na základě Směrnice Evropského parlamentu a Rady ze dne 19. ledna 2001. Česká republika – jakožto člen EU – souhlasila s dodržováním právním norem EU, z čehož vyplývá, že letní čas zavádí i Česká republika.

Nařízení vlády č. 222/2011 Sb. v §3 odst. 2 říká:

1. Stanovená týdenní pracovní doba u zaměstnanců, kterým počátek letního času v letech 2012 až 2016 připadne do jejich směny, pokud se tato směna v důsledku zavedení letního času zkrátí, bude v příslušném týdnu o 1 hodinu kratší.

2. Stanovená týdenní pracovní doba u zaměstnanců, kterým konec letního času v letech 2012 až 2016 připadne do jejich směny, pokud se tato směna v důsledku ukončení letního času prodlouží, bude v příslušném týdnu o 1 hodinu delší.

Na základě tohoto nařízení byla do programu ShiftMaster přidána funkce, díky které se může vedení organizace rozhodnout, jakým způsobem se přechod z letního na zimní čas, popřípadě ze zimního času na letní, dotkne zaměstnaneckých výkazů práce.

 Funkcionalita

Nastavení najdeme v hlavní liště programu – Plánování – Základní definice – Globální nastavení.

Glob.nastavení

Možnosti přechodu času v globálním nastavení

Nové rozšířené možnosti nastavení výpočtu při změně času, pro lepší názornost uvedeme konkrétní příklad. Při změně času (ze dne 26.10.2013 na 27.10.2013) má zaměstnanec směnu N4, která trvá od 19:00 do 07:00.

První možností je zaškrtnutí volby „NIC„. V tomto případě program změnu času zcela ignoruje – fond i příplatky zůstanou stejné.

Další možností je zaškrtnout volbu „PŘÍPLATKY„, kdy se na základě změny času mění příplatky za noc a za víkendy (so+ne).

Priplatky

Varianta „Příplatky“ při přechodu času

Poslední možnost je zaškrtnutí „PŘÍPLATKY+FOND„. V tomto případě se upravují jak fondy směn, tak příplatky.

Priplatky_Fond

Varianta „Příplatky + fond“ při přechodu času

 Jakmile se v programu ShiftMaster nastaví varianta funkce, je nutné přepočítat denní kumulace.

Dokument ve formátu PDF je ke stažení zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice SW produkty, SW ShiftMaster se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.