Korektní evidence přesčasů

Korektní evidence přesčasů

Splnění požadavků ZP

Součástí aktuálního souboru předpisů jsou i ustanovení § 96 odst. 1 písmena a) zákoníku práce. Ty jednoznačně deklarují povinnost evidence  práce přesčas z časového hlediska s jednoznačnou deklarací začátku a konce výkonu práce přesčas obdobně jako základní evidence směn.

Požadavky řeší následně popsaná úprava SW.

Co novinka programu obsahuje?

Obecně užívaná praxe je uznávání přesčasů v rámci součtu (kumulace) hodin na konci měsíce, což není dostačující. Je třeba vést přesnou evidenci jednotlivých úseků práce přesčas.

U pevné pracovní doby lze toto splnit snadno. Máme pevně definovaný začátek a konec směny a porovnání s tím co reálně zaměstnanec odpracoval dostaneme výsledný interval. Pokud však v měsíci zaměstnanec zároveň čerpá náhradní volno, dostaneme se do situace, kdy to již tak jasné není, jelikož nějaký čas odpracovaný nad rámec směny již není přesčasem, ale dobou vybranou jako náhradní volno. U pružné pracovní doby se pomocí uznané sumy na konci měsíce k přesčasovým intervalům od-do prostým postupem nedopracujete vůbec.

Nové řešení této problematiky přináší nové náhledové okno umožňující pracovat s intervaly odpracované doby nad rámec směny. Tyto intervaly generuje algoritmus programu automaticky a na uživatele zbývá pouze přiřazení do příplatkových skupin.

  • Okno umí pracovat jak s pevnou tak s pružnou pracovní dobou.
  • Můžeme v něm zpracovávat rozdělení přesčasu do jedné nebo dvou příplatkových skupin.
  • U zaměstnanců, se zkráceným pracovním úvazkem lze hodiny označit jako hodiny odpracované do plného úvazku.
  • Zaměstnancům s příplatkem za vedení lze zpracovávat hodiny jako neproplacené do 150 hodin.
  • Vybrané intervaly nebo jejich části je možné neuznat.
  • Samozřejmostí jsou funkce zrychlující rozdělení těchto intervalů, tak aby uživateli stačilo několik kliknutí a mohl tuto agendu odbavit co nejrychleji. Úprava obsahuje i tiskovou sestavu, která tyto intervaly vytiskne v případě kontroly inspektorátu práce.

Přesčasy_v_intervalech

Nastavení v programu:

Funkcionalitu aktivujeme v programu Cevis volbou v menu Docházka > Nastavení docházky. Na zobrazeném okně zvolíme záložku „Uzávěrka” a zaškrtneme příslušnou volbu.nastavení

Tato volba zpřístupní v okně Docházka>Přehledy dvě nová tlačítka pro uznávání přesčasů v intervalech a to buď pro jednoho zaměstnance nebo hromadně.

Pokud máte zájem o aktualizaci stačí napsat žádost na adresu hot-line@ivar.cz. Držitelům Hot-Line služby je upgrade poskytován bezplatně.

Na adrese hot-line@ivar.cz rovněž odbavujeme Vaše dotazy ohledně všech našich programů.

Článek ke stažení ve formátu pdf >> Dokument ke stažení v PDF

 

Příspěvek byl publikován v rubrice SW ATTAX, SW produkty se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.